
Istotnym obciążeniem systemów elektroenergetycznych z punktu widzenia zużycia energii w gospodarce UE są systemy oświetleniowe. W położeniu geograficznym charakterystycznym dla Polski roczny czas użytkowania oświetlenia sztucznego dochodzi do 4000 h. W niektórych obiektach o małym uzysku światła dziennego i wielozmianowym trybie pracy czasy te mogą być nawet wyższe. Oznacza to, że stosowanie w systemach świetlnych źródeł o niskiej skuteczności świetlnej wiązać się może z dużym rocznym zużyciem energii, co stanowi wysoki koszt operacyjny w przedsiębiorstwach, a także, ze względu na emisyjność sektora wytwórczego w Polsce, stanowi wysoki koszt środowiskowy. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań w systemach świetlnych obejmujących zarówno źródła o wysokiej skuteczności świetlej np. źródeł LED jak i wysokosprawnych opraw i układów sterowania oświetleniem pozwolić może na zmniejszenie energochłonności tych systemów nawet o 80%.
Jednym z czołowych europejskich producentów profesjonalnych, energooszczędnych opraw i systemów oświetleniowych jest LUG Light Factory. Firma posiada 25-letnia doświadczenie na rynku międzynarodowym, a jej produkty charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi, energooszczędnością oraz estetyką na najwyższym światowym poziomie. Firma posiada własne zaplecze badawczo – rozwojowe, dzięki temu systemy LUG gwarantują optymalne dostosowanie natężenia światła do potrzeb, zapewniając jednocześnie równowagę między jakością światła a efektywnością energetyczną. LUG jest także rekomendowanym partnerem czołowych dostawców komponentów dla branży elektrotechnicznej m.in firm Philips i OSRAM.
Studenci kierunku Efektywność Energetyczna dzięki współpracy pomiędzy Wydziałem Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki a firmą LUG mają dostęp do wiedzy praktycznej z zakresu nowoczesnych, energooszczędnych systemów oświetleniowych.

Do prowadzenie racjonalnej gospodarki energetycznej w przedsiębiorstwie a także w obiektach budowlanych niezbędna jest informacja dotycząca wielkości i struktury zużycia energii i mediów energetycznych. Układy i urządzenia umożliwiające jej pozyskiwanie są częścią systemów zarządzania energią oddziaływujących na poszczególne elementy instalacji i systemów zużywających energię. Monitorowanie parametrów energii pozwala często na wprowadzenie bez kosztowych działań redukujących zużycie energii, a także prowadzenie ruchu systemów technologicznych z tzw. predykcją polegającą na wcześniejszym wykrywaniu zużycia elementów instalacji, co prowadzi także do redukcji kosztów eksploatacyjnych.
Jedną z firm zajmujących się systemami monitorowania parametrów energii jest firma Sidus Novum. Jest to młoda prężnie rozwijająca się firma, która zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem urządzeń wbudowanych w branży elektroniki użytkowej. Firma została założona w kwietniu 2012 roku jako odpowiedź na wysokie zapotrzebowanie rynku na specjalistyczne minikomputery i dedykowane rozwiązania systemów wbudowanych. W ostatnim czasie Sidus Novum rozpoczęła działalność na rynku pomiarów elektrycznych, wprowadzając na rynek nowe produkty w postaci analizatorów parametrów sieci, przeznaczony do pomiarów parametrów energii elektrycznej.
Współpraca Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki z firmą Sidus Novum w zakresie opracowania i implementacji systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwach i budownictwie pozwala na przekazanie studentom wiedzy praktycznej w zakresie elementów zdalnego auditingu energetycznego a także zarządzania energią i kosztami energii.